۸۲ مطلب توسط «محمد بهشتی زواره» ثبت شده است

یک پیشنهاد عجیب، صدور مجوز شکار ببر

شکار ببر در نپال در سال 1911 ، تصویر از سایت mongabay

در مورد شکار و موافقان و مخالفانش اخبار زیادی منتشر میشود، عده ای مخالف و عده ای موافق. علی الخصوص شکار تروفه در آفریقا از بحث های داغ مابین طرفداران و مخالفان است. اما به تازگی خبری منتشر شده است البته در مورد شکار، آنهم شکار ببر. آخرین باری که یادم می آید فردی قانونی ببر شکار کرده باشد، شکار ببر توسط عبدالرضا پهلوی است که در کره شمالی انجام شده است.

ادامه مطلب...
۰۸ آذر ۰۲ ، ۱۹:۲۲ ۰ نظر
محمد بهشتی زواره

حلقه گمشده بازدید از مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت از محیط زیست

برخی مواقع با افرادی برخورد می کنم، که سردرگم برای بازدید از مناطق حفاظت شده تحت نظارت سازمان حفاظت از محیط زیست هستند. در بسیاری از مواقع افراد در مراجعه به سازمان محیط زیست همان پاسخ های کلیشه ای و تکراری را میشنوند، که سالهاست تکرار میشود. تابستان ها به دلیل خشکسالی بازدید از مناطق ممنوع است، زمستان و پاییز فصل جفت گیری است و بهار فصل زادآوری.

ادامه مطلب...
۱۱ شهریور ۰۱ ، ۰۰:۴۰ ۰ نظر
محمد بهشتی زواره

ثبتی ارزشمند از پلنگ در منطقه حفاظت شده قمصر و برزک

تصویر پلنگ در منطقه حفاظت شده قمصر و برزک کاشان، تصویر از علیرضا نادری ، باز نشر در صدا و سیما

حالا بعد از مدتها دو منطقه حفاظت شده در استان اصفهان از جمعیت پلنگ برخوردار هستند ، پناهگاه حیات وحش عباس آباد در نائین و حالا با ثبت حضور پلنگ در منطقه حفاظت شده قمصر و برزک در کاشان(توسط علیرضا نادری).

منطقه عباس آباد نایین ، منطقه کلیدی و کریدوری مهم برای پلنگ است ، این منطقه با توجه به پیوستگی که با پارک ملی سیاه کوه اردکان و همچنین بند انارک و سپس منطقه بزرگی ، خارو و یخاب در جنوب پارک ملی کویر دارد زیستگاهی بسیار مهم برای پلنگ است.

ادامه مطلب...
۱۲ اسفند ۰۰ ، ۱۸:۳۷ ۰ نظر
محمد بهشتی زواره

معاونت محیط طبیعی جدید در سازمان محیط زیست

حسن اکبری ، یکی از علاقه مندترین و خوش فکرترین مدیران محیط زیست است، کارنامه علمی قوی، کارنامه عملی پر بازده اش در اداره محیط زیست یزد، انتقال گورخر ها از پارک توران به تنگ حنا در کالمند بهادران، رشد کمی و کیفی مناطق تحت نظارت استان یزد، تاسیس قرق های خصوصی همه نشان از توانمندی او دارد.

ادامه مطلب...
۲۳ آبان ۰۰ ، ۲۲:۲۲ ۰ نظر
محمد بهشتی زواره

معرفی کتاب : استراتژی های بقا

کتاب استراتژی های بقا ، همکاری و درگیری در جوامع جانوری نوشته ی راگویندرا گدگکر با ترجمه کاوه فیض اللهی ، که توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد به چاپ رسیده است ، یک کتاب خوب در زمینه رفتار شناسی است .

نویسنده ، راگویندرا گدگکر ( خوشبختانه ، از چاپ کتابش به فارسی خبر دارد ، به لطف تلاش مترجم که برای بازار بدون توجه به کپی رایت ایران خبر دلگرم کننده ای است ) ، تحقیقات دامنه دار و طولانی روی وسپ کاغذی (Ropalidia marginata) انجام داده است که قسمت مهمی از کتاب هم نتیجه همین تحقیقات دامنه دار است؛ آن هم به مدت 30 سال.

ادامه مطلب...
۲۲ آبان ۹۹ ، ۱۴:۱۰ ۰ نظر
محمد بهشتی زواره

در مورد کاهش جمعیت پرندگان

چارلزکربز (Charley Krebs) در مورد کاهش جمعیت پرندگان مطلبی نوشته است و بزرگنمایی این کاهش بدون داشتن داده کافی در مورد علل آن را زیر سوال برده است . مطلب جالبی است و نگرانی عمده ای در حفاظت به شمار می رود زیرا در اکثر مواقع بدون داشتن آمار کافی در مورد مسئله ای قضاوت در مورد کاهش گونه ها می تواند خطای بسیاری داشته باشد :

ادامه مطلب...
۱۹ ارديبهشت ۹۹ ، ۱۷:۳۶ ۰ نظر
محمد بهشتی زواره

مفهوم اکولوژی

کتاب اکولوژی چارلز کربز (تصویر از bookdepository )

کلمه اکولوژی یا بوم شناسی را زیاد میشنویم ؛ دانشمندان زیادی مفهوم اکولوژی را بسط داده اند. واژه بوم شناسی (Ecology) برای اولین بار در نیمه دوم قرن نوزدهم استفاده شد.

ارنست هکل بوم شناسی را به عنوان کل روابط حیوان با محیط زنده و بی جانش تعریف کرد؛ تعریفی که خیلی گسترده است.

ادامه مطلب...
۱۸ ارديبهشت ۹۹ ، ۲۲:۲۹ ۰ نظر
محمد بهشتی زواره

تصاویر و اطلاعات تکمیلی از وضعیت ببر در بوتان

یک خانه محلی در بوتان با نقاشی ببر ، تصویر از امانوئل روندئو ، WWF/UK ، باز نشر در Guardian.

در مطلبی که چند وقت پیش در مورد ببرهای بوتان منتشر کردم و در آن مستند سرزمین گمشده ببر  - که به بررسی وضعیت ببر در بوتان میپردازد را معرفی کردم . مستند در سال 2010 از BBC  پخش شده بود و تصاویر جالبی از ببرها در بوتان ازجمله در ارتفاع بالاتر از 4000 متر ثبت کرده بود.

اما اطلاعات جدیدتری هم از این زیستگاه بی نظیر برای ببرها منتشر شده است ؛ امانوئل روندئو (Emmanuel Rondeau) عکاس فرانسوی ، در سال 2017 یک پروژه دوربین گذاری در بوتان را اجرا کرده است که تصاویر بی نظیر و این بار با کیفیت بالا از ببرهایی که در ارتفاعات بالای 3300 متری زیست می کنند، ثبت کرده است .

ادامه مطلب...
۱۵ ارديبهشت ۹۹ ، ۲۰:۵۶ ۱ نظر
محمد بهشتی زواره

دیوار مرزی آمریکا

ساخت دیوار مرزی در آریزونا ، تصویر از سیرا کلوب 

آمریکا ، دیوار مرزی اش با مکزیک را در طول همه گیری بیماری کرونا گسترش میدهد .

منطقه Sky Island  در جنوب آریزونا و نیومکزیکو در ایلات متحده یک -سرزمین عجایب- طبیعی است ؛ یکی از متنوع ترین مناطق آمریکای شمالی ؛ جایی که هزاران گونه وحشی در بین مرز آمریکا و مکزیک تردد می کنند.

زیستگاههای مختلفی مانند دره ها ، تپه ماهورها و زیستگاههای کوهستانی مانند کریدورهایی عمل میکنند که به جگوار ، Ocelot  ( گربه راه راه آمریکایی ترجمه شده است ، گربه سان کوچکی است با پوستی شبیه پلنگ ) ، خرس سیاه ، گوسفند شاخ بزرگ ( Bighorn sheep ) و کایوت اجازه میدهند که در منطقه جا به جا شوند.

ادامه مطلب...
۱۲ ارديبهشت ۹۹ ، ۱۷:۵۹ ۰ نظر
محمد بهشتی زواره

معرفی فیلم : In to the wild

تصویر از آمازون

فیلمهای زیادی در مورد انسانهایی که به طبیعت وحشی پناه میبرند ساخته شده است . یکی از این فیلمها ، فیلم In to the wild  است .( به سوی طبیعت وحشی)

فیلم که بر اساس ماجرایی واقعی ساخته شده است ، در سال 2007 توسط شان پن کارگردانی شده است.  فیلم بر اساس کتابی به همین نام نوشته جان کراکر (Jon Krakauer) ساخته شده است . فیلم ماجرای واقعی کریستوفر مکندلس (Christopher McCandless) را روایت میکند ، که به پیاده روی طولانی در آمریکای شمالی در آلاسکا رفت و نهایتا در اثر گرسنگی ( در فیلم مسمویت در اثر خوردن گیاهان اشتباه هم عامل مرگش عنوان می شود.) در یک اتبوس متروکه می میرد و جسدش در کیسه خوابش توسط یک شکارچی پیدا میشود.

ادامه مطلب...
۰۱ ارديبهشت ۹۹ ، ۲۳:۵۵ ۰ نظر
محمد بهشتی زواره