کاور

ریاست چهار ساله معصومه ابتکار بر سازمان محیط زیست پایان پذیرفت و حسن روحانی برای چهار ساله دوم ریاست جمهوریش عیسی کلانتری وزیر کشاورزی اکبر رفسنجانی را که عهده دار مسئولیت ستاد احیای دریاچه ارومیه  در سالهای اخیر بود ، به ریاست سازمان محیط زیست انتخاب شد. معصومه ابتکار در دوره خود در زمینه مشکلات محیط زیست انسانی و طبیعی با مشکلات زیادی روبرو بود . پدیده گرد و غبار ، خشکسالی و عدم تامین حق آبه تالابها و کاهش جمعیت گونه های در خطر انقراض شاخص ترین آنهاست.

این مشکلات راه حل سریع ندارند ، برخی مانند کاهش شدید جمعیت یوزپلنگ آسیایی بسیار پیچیده اند. در حال حاضر احتمالا جمعیت یوزپلنگ در ایران به زیر 50 قلاده سقوط کرده است ، ضمن آنکه این 50 قلاده با یکدیگر در ارتباط هم نیستند .

در مورد ریز گردها ، ایران صرفا امکان فعالیت بر روی کانونهای ریز گرد در داخل ایران را دارد و با توجه به عدم ثبات اقتصادی و حاکمیتی در عراق و سوریه امکان مقابله با کانونهای ریز گرد در این کشورها وجود ندارد . البته نباید اعمال فشار های بین المللی برای جلوگیری از سد سازی در بالادست دجله و فرات در ترکیه را هم دست کم گرفت و حداقل هزینه اقدام به سد سازی را برای ترکیه در افکار عمومی جهان بالا برد. البته در موراد مشابه مانند سد سازی های گسترده در چین کشورهای پایین دست نهایتا موفق به اعمال نظر خود نشدند  و این سدها ساخته شد.

امیدوارم عیسی کلانتری به دور از اقدامات احساسی که با توجه به سابقه زیادش بعید است به آنها دست بزند با حمایت از تنوع زیستی موفق شود طبیعت ایران را حفظ کند.

تصویر از خبرگزاری مهر

محمد بهشتی زواره
توضیحات (0)