کاور

پرونده هیرکان و ورکان ، دو توله پلنگ که در سال 1393 در مقابل اداره محیط زیست کردکوی رها شده بودند این روزها دوباره روی خط خبرگزاری ها قرار گرفته است .

تابستان سال 1393 این دو توله مقابل اداره محطی زیست کردکوی قرار گرفتند و توسط پیامک ناشناسی حضورشان به اداره محیط زیست اطلاع داده شد . اداره محیط زیست استان گلستان 27 ماه این دو پلنگ را در اسارت نگهداری کرد و سپس با نصب گردنبند ماهواره ای پلنگ ماده که نام ان را هیرکان گذاشته بود آن را در طبیعت رها کرد .

توله پلنگی که هیچ گونه تجربه شکار نداشت به ناگهان در محیط وحش قرار گرفت و مسئولان گمان میکردند در یکی از پرتراکم ترین زیست گاههای پلنگ در ایران این پلنگ ماده بدون تجربه به راحتی راه خود را باز خواهد کرد و میتواند بدون هیچ تجربه ای با تمام مشکلات روبرو شود.

روز گذشته اسماعیل مهاجر مدیر کل محیط زیست استان گلستان در مصاحبه ای با خبرگزاری مهر مرگ هیرکان را تایید  ولی اعلام نکرد مرگ ظرف چه مدتی از آزادسازی رخ داده است. از سوی دیگر خبرگزاری مهر با انتشار خبری به قلم مسعود بربر ( خبرنگار حوزه محیط زیست ) از قول منبعی بدون نام اعلام کرده گردنبند ماهواره ای هیرکان 35 روز بعد از آزاد سازی سیگنال مرگ پلنگ را مخابره کرده است ( چنین امکانی بر روی گردنبند وجود داشته است ) . این خبر به واقعیت نزدیک تر مینمایاند.

در روزهای آینده پروژه آزاد سازی هیرکان را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

لینک خبر خبرگزاری مهر در اینجا.

تصویر توله پلنگ های رها شده در مقابل اداره محیط زیست کردکوی از خبرگزاری مهر

محمد بهشتی زواره
توضیحات (0)