کاور

پارک ملی تندوره در استان خراسان رضوی مکانی رشک برانگیز برای گربه های ایران است. یکی از پر تراکم ترین و امن ترین و بهترین زیستگاههای پلنگ در سراسر ایران .

تازه ترین گزارش اداره محیط زیست خراسان رضوی پس از بررسی 75  دوربین تله ای کار گذاشته شده در منطقه تندوره ، این منطقه را در جایگاهی رفیع در خاورمیانه و آسیای غربی قرار داده است. نتایج این تحقیق نتیجه یکی از بزرگترین پروژه های قلاده گذاری بر روی پلنگ در آسیا توسط محمد صادق فرهادی نیا است. پروژه ای که در طی آن 6 قلاده پلنگ گردنبند ماهواره ای دریافت کردند و برای اولین بار پژوهشی میدانی دقیق بر روی پلنگ در ایران انجام شد که نتایج بسیار جالبی از قلمرو طلبی ، تغذیه ، جفت گیری و مهاجرت و رفتار شناسی پلنگ داشت.

طبق گزارش سازمان حفاظت محیط زیست ، طی عملیات میدانی این پژوهش که به عنوان بزرگترین پروژه ردیابی گربه سانان درخاورمیانه به شمار می آید ،برای نخستین بار، جمعیت پلنگ در پارک ملی تندوره خراسان رضوی با استفاده از دوربین های تله ای مستقر درپارک مورد پایش قرار گرفت و نتایج جالب توجه و افتخار آمیزی را مطرح کرد.
 
رییس سازمان محیط ریست خراسان رضوی گفته است ، در این تلاش که با مشارکت گسترده محیط بانان این منطقه در تابستان سال جاری  و با استقرار  75 دوربین تله ای انجام گرفت، بیشترین تعداد پلنگی که تاکنون در کشور در یک منطقه شناسایی شده اند، ثبت شد. 
 
صالحی ادامه داد ، حدودا نیمی از دوربین ها بر سرمنابع آبی نصب شده بود و به واسطه حضور مستمر محیط بانان و امنیت بالای این زیستگاه ارزشمند به عنوان مهمترین عوامل ثبت تصویر ، نزدیک به 1000 تصویر از پلنگ به ثبت رسید.
 
وی افزود: پس از بررسی تصاویر ثبت شده  35 قلاده پلنگ مختلف از این تعداد شناسایی شد که از این تعداد،  6 قلاده توله و 29 قلاده دیگر بالغ بودند. 
 
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی افزود: در  پی شناسایی  پژوهشگر ،11 قلاده پلنگ ماده بالغ و 14 قلاده پلنگ نر بالغ شناسایی شدند و جنسیت 4 قلاده پلنگ بالغ مشخص نشد.
 
محمد صادق فرهادی نیا راهبر پروژه ردیابی پلنگ در پارک ملی تندوره اظهار داشت : چنین جمعیتی از پلنگ برخلاف نظر بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران بود  و عموما جمعیتی بالغ بر 10 تا 20 قلاده پلنگ را برای این منطقه تصور می کردند.
 
این دانشجوی مقطع دکترای جانور شناسی از دانشگاه آکسفورد تآکید کرد:دستاوردهای این پژوهش پارک ملی تندوره خراسان رضوی را به عنوان زیستگاهی امن برای بزرگترین جمعیت پلنگ نه تنها در خاورمیانه، بلکه در گستره وسیعی از ترکیه تا هندوستان عنوان کرده واین شرایط نقش مهمی در حفظ پویایی جمعیت پلنگ ایرانی در مناطق مرزی ایران و ترکمنستان دارد.
 
این پژوهشگر که همزمان با پروژه بوم شناسی و حفاظت از پلنگ ایرانی درشمال شرق ایران دردانشگاه آکسفرود، پروژه بکارگیری ابزار انگشت نگاری ژنتیکی بررسی ساختار پلنگ ایرانی در فرا جمعیت شمال شرق ایران در دانشگاه تهران را دنبال می کند گفت: حسن انجام این دو پژوهش ارائه تصویری کامل از وضعیت پلنگ درشمال شرقی ایران است که نتایج قابل توجهی را نشان داده است.

 

پ.ن : متن خبر و تصویر از اداره محیط زیست خراسان رضوی 

محمد بهشتی زواره
توضیحات (0)