کاور

جرج شالر ، را شاید بتوان یک اکولوژیست جهان وطن نامید . سفر دو هفته ای اخیر جرج شالر به ایران به منظور بررسی زیستگاههای یوز آسیایی ، با دیدار از چندین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی در استانهای مختلف همراه بود ، خوشبختانه جرج شالر به همراه کارشناسان پروژه یوزپلنگ آسیایی موفق شدند در تاریخ 4 اسفند ماه ، یک یوز مادر و دو توله اش را در پناهگاه حیات وحش میاندشت مشاهده کنند. جرج شالر قبلا هم در سال 1382 به ایران سفر کرده بود . در سفر اخیر شالر از چندین زیستگاه در استان یزد و همچنین منطقه توران و میاندشت بازدید کرده است.

جرج شالر که در 1933 در آلمان بدنیا آمد و اکنون در آمریکا زندگی میکند را علاوه بر یک اکولوژیست ، یک فعال حفاظت جدی در سراسر دنیا برای گربه سانان و دیگر گونه های حیات وحش هم هست.

شالر که در حال حاضر معاون سازمان Panthera است فعالیتهای حفاظتی بسیاری در جهان انجام داده است.  شالر اقدامات اساسی برای شناسایی و حفاظت از گونه های بسیار شاخص در دنیا مانند پلنگ برفی ، پاندا ، قوچ مارکوپولو ، جگوار و بسیاری از گونه های هیمالیا و هندوکش .در اثر فعالیت های جرج شالر بیش از 20 منطقه حفاظت شده بوجود آمده است که برخی از آنها بخصوص در هیمالیا واقعا شاخص هستند.

منطقه Changthang در کشور چین که با حمایتها و تلاش شالر در سال 1992 تاسیس شد با 334000 کیلومتر مربع دومین منطقه حفاظت شده بزرگ جهان است. این منطقه زیستگاه پلنگ برفی ، قوچ هیمالیا ( Argali ،  Himalayan blue sheep ) و گور است .

شالر بیش از 15 کتاب در مورد پستانداران آفریقا و آسیا نوشته است.


شالر (سمت راست ) در حال بررسی شاخ قوچ مارکوپولو در واخان افغانستان ، تصویر از Beth  ، نشنال جئوگرافیک

وی در سال 2007 طی پیشنهادی به کشورهای تاجیکستان ، افغانستان ، پاکستان و چین خواستار ایجاد منطقه ای حفاظت شده با نام پارک صلح شد که با وسعت 32000 کیلومتر مربع برای حفاظت از قوچ مارکوپولو ایجاد شود.

گزارش سفر شالر به ایران را در وبسایت موسسه حیات وحش میراث پارسیان مطالعه کنید ( اینجا ).

تصویر جرج شالر از D.DeMello  از WCS.

محمد بهشتی زواره
توضیحات (0)