کاور

پناهگاه حیات وحش موته ، یکی از بی نظیر ترین عرصه های تنوع زیستی کشور است . با وجود تعارصات فراوانی مانند جاده آسفالته ، مزارع کشاورزی فراوان ، معادن سنگ و معدن طلای موته ، این منطقه همچنان گردن بر افراشته و عنوان پرتراکم ترین زیستگاه حیات وحش کشور را به خود اختصاص داده است.

در حال حاضر بر مبنای آخرین سرشماری ، این منطقه در حال حاضر مامن بیش از 5000 راس آهو میباشد (بیشترین میزان آهو در یک منطقه تحت نظارت سازمان محیط زیست در حال حاضر ) ، که با توجه به نابودی آهو در تمام مناطق خارج از حیطه مدیریت سازمان محیط زیست ایران و سختی حفاظت از آهو به دلیل ماهیت دشتزی بودن آن ، نشان دهنده ارزش بالا و تلاش محیط بانان این منطقه است. منطقه موته شامل چشم اندازهای جغرافیایی متنوع ، پوشش گیاهی نسبتا مناسب ( ولی روبرو با معضل دام اهلی ) و بارندگی نسبتا خوب ، حدود 350 میلیمتر در سال است . در کنار این مسئله وسعت 200 هزار هکتاری این منطقه ، آن را به یکی از بهترین مناطق تحت نظارت سازمان محیط زیست تبدیل کرده است.

بایستی توجه کرد که تعداد زیستگاههای شاخص که جمعیت مناسبی از آهو را در خود جای داده باشند ، اندک است و همین مسئله اندک پناهگاههای باقی مانده آهو در کشورمان را در وضعیت حساسی قرار می دهد .

پناهگاه حیات وحش موته همچنین جمعیت مناسبی از قوچ و میش و کل و بز را در خود جای داده است ( مجموعا بیش از 11 هزار راس سمدار در این منطقه زیست میکنند ).

در حال حاضر سایت Panthera.ir با همکاری اداره محیط زیست اصفهان و انجمن یوزپلنگ ایرانی در حال شناسایی گوشتخواران این منطقه است. از گوشتخواران شاخص ایران در سال 1354 بیژن فرهنگ دره شوری ، از این منطقه یوزپلنگ را گزارش کرده است ، که آخرین گزارش مستند یوزپلنگ از این منطقه است و در حال حاضر در این منطقه منقرض شده است .

جمعیت مناسبی از گرگ و کفتار در این منطقه زیست میکنند ، که به خصوص در مورد کفتار این منطقه زیستگاه شاخصی برای این گونه که در سالهای اخیر به علت شکار بر اساس خرافات و تصادفات جاده ای و تخریب زیستگاه جمعیتش در سراسر کشور رو به کاهش است  ، به شمار میرود.

گرچه تا به حال گزارش مستندی از دیگر گوشتخواران به جز روباه معمولی و شغال در این منطقه به دست نیامده است ، اما گزارشات محلی فراوانی از حضور دیگر گوشتخوارانی مانند شاه روباه ، پلنگ و گربه وحشی در این منطقه ارزشمند وجود دارد.

پناهگاه حیات وحش موته از سال 1343 که حفاظت از آن آغاز شده است تقریبا به صورت ممتد ، سکاندار حفاظت از آهو در کشور بوده است و در تمام این سالها عنوان بهترین زیستگاه آهوی کشور را از آن خود کرده است ، در حال حاضر جمعیت قوچ و میش نیز در این منطقه در کشور تقریبا بی رقیب است و همین مسئله نشان میدهد که پناهگاه حیات وحش موته علی رغم ناملایمات و تعارضات صنعتی و معدنی و مانند آن ارزشهای حفاظتی بالایی دارد . آنچه در تمام این سالها باعث وجود چنین جمعیت پویایی از حیات وحش در این منطقه شده است جز با زحمت محیط بانان زحمت کش پناهگاه حیات وحش موته بدست نیامده است .

 

محمد بهشتی زواره
توضیحات (0)