کاور

بسیاری از گزارشهای مربوط به پلنگ در کشور از نواحی شمال شرق کشور است و این ناحیه یکی از پر تراکم ترین مناطق کشور از نظر میزان پلنگ است. اما در کشور لکه های جمعیتی دیگری از پلنگ نیز وجود دارد مانند پارک ملی بمو ، منطقه حفاظت شده بافق و منطقه حفاظت شده البرزمرکزی .
اما یکی از باارزشترین زیستگاههای پلنگ که شاید کمتر به عنوان زیستگاه شاخص پلنگ در کشور شناخته می شود ، پارک ملی خبر در استان کرمان است. بدون تردید پرتراکم ترین زیستگاه
پلنگ در جنوب شرق ایران پارک ملی خبر است که جمعیت پویایی از پلنگ را در خود جای داده است.
پارک ملی خبر با پوشش گیاهی منحصر بفرد ، جنگلهای بنه و ارس یکی از زیباترین پارکهای ملی کشور است که با توجه به حفاظت مناسب ، جمعیت مناسبی از قوچ و میش و کل و بز و جبیر و به خصوص پلنگ را در خود جای داده است .
پارک ملی خبر با وسعت حدود 150000 هکتار ( به علاوه حدود 28000 محدوده پناهگاه حیات وحش ) در نزدیکی شهر بافت استان کرمان و در ناحیه رویشی خلیجی عمانی قرار گرفته است و یکی از منحصر بفرد ترین لکه های جنگلی بنه در کشور به شمار میرود. این منطقه شامل کوهستانهای بلند و دشتهای گرمسیر است که تضاد بسیاری در منطقه پدید آورده است . با توجه به حفاظت مناسب و حساسیت به خرج داده شده از سوی اداره محیط زیست کرمان در حال حاضر این زیستگاه با وجود اینکه برخی گونه های خود را از دست داده است ( مانند گورخر ، آهو و خرس سیاه ) ولی وضعیت فعلی آن مناسب است.
در سالهای اخیر گزارشات متعدد پلنگ از پارک ملی خبر ، آنرا به یکی از پناهگاههای امن پلنگ در ایران تبدیل کرده است و با توجه به اینکه در جنوب شرق ایران مناطق شاخص زیست پلنگ اندک هستند ارزش این منطقه دو چندان میشود. باید توجه کرد با توجه به روند آسیب زیستگاههای کشور بویژه در مناطق خشک به دلیل چرای دام ، باقی ماندن لکه جنگلی پارک ملی خبر حایز اهمیت بسیاری است . به نظر میرسد با توجه به طعمه مناسب ، امنیت زیستگاه ، زیستگاه بکر و پوشش گیاهی مناسب ، پارک ملی خبر یکی از معدود زیستگاههای برتر پلنگ در ایران باشد.

جنگلهای ارس پارک ملی خبر ، یکی از زیستگاههای شاخص پلنگ .

محمد بهشتی زواره
توضیحات (0)