کاور

رشته کوه منفرد و جدا افتاده کوه بافق در جنوب شرقی استان یزد ، یکی از مهمترین زیستگاه های پلنگ در مرکز ایران است . از دیر باز و از زمان حضور دوربین های تله ای در منطقه همیشه ترکم مناسبی از پلنگ و یوز پلنگ به صورت توام از این منطقه گزارش میشود.

برای اولین و آخرین پروژه رادیو تله متری در ایران ( تا زمان تنظیم این گزارش ) منطقه کوه بافق انتخاب شد ، منطقه ای که هم یوزپلنگ و هم پلنگ در آن حضور دارند و زیستگاههایشان در بسیاری از اوقات با هم همپوشانی دارد.

WCS  هم در سال 1386 تا 1388 اولین و آخرین قلاده گذاری رادیویی (Radiotelemetry ) که تا به حال در کشور انجام شده است را با همکاری سازمان محیط زیست در همین منطقه انجام داد . یک پلنگ و یک یوزپلنگ در کوه بافق قلاده گذاری شدند که نتایج جالبی از آن بدست آمد ، یوزپلنگی که قلاده گذاری شده بود ظاهرا در درگیری با گوشتخوار دیگری و به احتمال قوی پلنگ دیگری کشته شد. برخی کارشناسان وجود طعمه غالب کل و بز در منطقه و در نتیجه رقابت یوز پلنگ و پلنگ را عامل این رقابت مرگبار توصیف کردند. نکته جالب دیگر حضور زیاد یوزپلنگ مورد نظر ، در خارج از مرزهای منطقه حفاظت شده بود که برای اولین بار لزوم توجه به قلمرو و مهاجرتهای گسترده یوز در ایران را پر رنگ کرد. منطقه حفاظت شده کوه بافق عمدتا با منطقه آریز در شمال در ارتباط است و احتمالا یوزپلنگ و به تعداد کمتر پلنگ بین دو منطقه علی رغم عبور جاده بافق- بهاباد مهاجرت دارند ، علی الخصوص که منطقه شکار ممنوع آریز میتواند حلقه ارتباط دو زیستگاه مهم کوه بافق و پناهگاه حیات وحش دره انجیر را فراهم کند. منطقه آریز ، بافق و دره انجیر بر روی هم حدودا 395 هزار هکتار زیستگاه یوزپلنگ و پلنگ را تشکیل میدهند که در صورت تقویت حفاظت منطقه آریز ، مجموع مناطق مذکور میتواند نقش مهمی در حفاظت از این دو گربه سان در خطر کشورمان داشته باشند .

قدم زدن در کوه بافق ، قدم زدن در قلمرو پلنگ است . حضور پلنگ به قدری پر رنگ است که نمی توان آن را نادیده گرفت . در زیر هر درخت بادام ، در پیچ هر رودخانه ، بر روی زمین نمناک تازه باران خورده  رد زیبا و افسونگر پلنگ به چشم می خورد  ، که نشان دهنده تراکم بالای پلنگ در منطقه حفاظت شده کوه بافق است .

از نظر جغرافیایی ، رشته کوه بافق در مسیر شمال غربی جنوب شرقی کشیده شده و چندان ارتباطی با مناطق دیگر از نظر پیوستگی ندارد ( این مسئله صرفا از نظر جغرافیایی و در مورد رشته کوه بافق صادق است ) ارتباط با منطقه آریز گرچه برای یوز بسیار مهم است ، اما به نظر نمیرسد چندان مورد استفاده پلنگ باشد .

در مورد جمعیت فعلی پلنگ میتوان به دوربین گذاری گسترده انجام شده توسط انجمن یوزپلنگ ایرانی اشاره کرد که طی سالهای 88 تا 90 از 8 قلاده پلنگ مختلف در منطقه حفاظت شده کوه بافق تصویر برداری شد. انجمن یوز پلنگ ایرانی ، تعداد پلنگ منطقه را حدود 12 قلاده برآورد نمود.  با توجه به این حضور بالای پلنگ در منطقه ، مناطق همجوار بافق در سالهای آتی میزبان پلنگ های نر جوانی که از قلمرو توسط نرهای قویتر رانده شده اند خواهد بود ، طبیعتا محتمل ترین گزینه منطقه شکار ممنوع آریز خواهد بود که متاسفانه در حال حاظر علی رغم تلاش سازمان حفاظت محیط زیست برای حفاظت از آن چندان زیستگاه مطلوبی نیست ، این مسئله علی رغم  عبور جاده از میان دو منطقه است.مهمترین طعمه برای پلنگ در کوه بافق کل وبز است و قوچ و میش با فاصله ای بعید در مرحله بعدی قرار دارد . با توجه به حضور دام اهلی و شتر منطقه و وجود گزارش حمله گوشتخواران به دام اهلی و شتر تداخل بین منافع دامداران منطقه و پلنگ با توجه به تراکم مناسب پلنگ در منطقه اجتناب ناپذیر است. بهتر است با مذاکره با اداره های بیمه کشور ، روند پرداخت خسارت به دامداران را تسهیل کرد تا از بدبینی فعلی دامداران به علت روند اداری طولانی پرداخت خسارت کاسته و همکاری آنها برای حفاظت از گوشتخواران جلب گردد .

در حال حاضر ، علاوه بر دامداری سنتی در منطقه ، اکتشافات معدنی سازمان انرژی اتمی هم مشکلاتی را برای منطقه بوجود آورده است ، در این باره لازم است تا سازمان صنایع و معادن و سازمان محیط زیست در مورد اکتشافات در داخل زیستگاههای شکننده کویری به توافقی دست پیدا کنند تا از در صورت گریز ناپذیر بودن بهره برداری های فعلی ، بهره برداری ها با کمترین آسیب انجام شود و از بهره برداری به صورت روباز جدا خودداری شود.

جاده گزوئیه که مدتها جای بحث و تبادل نظر موافقین و مخالفین بوده است و در حال حاضر راکد است ، نشان دهنده ضعف حلقه گردشگری در منطقه است . باید منافع ارزشمندترین زیستگاه پلنگ در استان یزد ، شامل حال افراد محلی و ساکنین منطقه نیز بشود تا مردم ، علاقه مندی های اقتصادی نیز برای حفاظت از منطقه پیدا کنند . البته این مسئله مشکل موضعی تنها بافق نیست و اکثر مناطق حفاظت شده کشور از نبود فواید اقتصادی محرز برای ساکنین که عمده ان شامل حضور گردشگران است رنج میبرند.

با توجه به بکر بودن منطقه حفاظت شده بافق ، تنوع بالا و زیبایی های بصری رشته کوه بافق و با توجه به جهت گیری بخش مهمی از گردشگران کشور به سمت مناطق کویری ، نباید تاثیر حضور اکوتوریستها را در تهییج مردم محلی برای حفاظت از منطقه نادیده گرفت .گرچه چنانچه جاده به وضع فعلی یعنی صرفا با زیر سازی شنی مورد بهره برداری قرار بگیرد ، تاثیر بسیار کمتری روی شکاف در زیستگاه پلنگ در کوه بافق خواهد گذاشت ، ضمن انکه باید توجه نمود بدون جلب حمایت مردم محلی حفاظت از این کلنی ارزشمند پلنگ ، کار بسیار مشکلی است.

 *نوشته شده در Panthera.ir ( مجله الکترونیکی گربه سانان ایران ) توسط محمد بهشتی زواره.

توضیحات (0)